«ОСББ – це школа демократії та відповідальності»: інтерв’ю голови правління громадської спілки «Запорізький ресурсний центр «Круг» Любові Карпенко напередодні Запорізького форуму відновлення
Створення та розвиток об’єднань співвласників багатоквартирного будинку є обов’язковим елементом повоєнного відродження України. Про це в інтерв’ю «Відбудова. Запоріжжя» розповіла голова правління громадської спілки «Запорізький ресурсний центр «Круг» Любов Карпенко. Організація, яка об’єднує близько 70 ОСББ, на сьогодні є активним учасником обговорення ефективних кроків до відновлення житлового фонду в післявоєнній Україні.
Про розвиток житлово-комунального господарства та будинків-ОСББ буде, зокрема, йти мова, під час першого Запорізького форуму відновлення, який відбудеться 27 лютого.«Відбудова. Запоріжжя» є інформаційним партнером цього заходу, який організовує Рада відновлення Запоріжжя.
– Які можливості існують зараз для підтримки розвитку ОСББ? Чи долучаються до них об’єднання співвласників у Запоріжжі?
– На сьогодні можливості є. По-перше, на державному рівні працює Фонд енергоефективності (установа, яка надає інструменти для термореновації та відновлення багатоквартирних будинків з ОСББ, – прим.). Це програма енергомодернізації багатоквартирних будинків «Енергодім»: пакети заходів з енергоефективності «А» (Легкий) і «Б» (Комплексний), навіть є пакет «Суперлегкий», по якому можна виконувати невеликий перелік робіт.
У Запоріжжі, на превеликий жаль, по програмі «Енергодім» у нас лише один будинок завершив роботи в рамках пакету «Б» – ОСББ «Світанок-32». Проєктну документацію підготували за рахунок німецьких коштів, а самі роботи виконували за кошти Фонду енергоефективності. Ще один будинок розпочав роботи, але не встиг завершити до початку вторгнення. Зараз роботи призупинені.
Дуже добре працює програма Фонду енергоефективності «ВідновиДІМ». У Запоріжжі доєдналося багато будинків, які постраждали від ракетних ударів: роблять заміну розбитих вікон, ремонт покрівлі, інженерних комунікацій. Нещодавно у Фонді додали такий вид робіт, як ремонт під’їздів. У цій програмі добре, що 100% фінансування – це грантова складова.
Якщо говорити про місцеві програми, то у Запоріжжі їх дві. Одна з них – саме по програмах Фонду: пакетам «А» і «Б». Пропонується відшкодування відсотків по кредитам, які мають взяти ОСББ, щоб виконати ці роботи. Але відсотки відшкодовуються не в повному обсязі, а тільки в об’ємі облікової ставки Нацбанку, і лише протягом двох років. Програма не працює, тому що ОСББ не будуть брати кредити через дуже великі відсотки.
Як показав досвід інших міст України, програми Фонду працюють лише там, де місцеві програми – міські та обласні – відшкодовують частину тіла кредита або на 100% відсотки по кредиту, який бере ОСББ. А у випадку Запоріжжя, коли Фонд запровадив пакет «Суперлегкий», для компенсації відсотків наша місцева влада вимагає такі документи, які навіть Фонд не вимагає. І такі умови, що ОСББ доводиться дуже довго чекати гроші з міського бюджету. А в цей час будинок змушений сплачувати відсотки у повному обсязі.
Тож, підсумовуючи, міські програми є, але вони не працюють. Обласної програми підтримки ОСББ взагалі немає.
– Який досвід інших міст варто вивчити Запоріжжю для підтримки та розвитку ОСББ?
– При Асоціації «Енергоефективні міста України» працює [механізм поворотної фінансової допомоги] «Револьверний фонд міст», який передбачає надання ОСББ позик під невеликі відсотки, зокрема, на заходи з енергоефективності.
Це дуже гарний інструмент. Тому що ОСББ може взяти гроші не у банку під великі відсотки, а саме з цього револьверного фонду. Департамент економічного розвитку підготував такий проєкт на розгляд Запорізької міської ради, але, на жаль, департамент фінансової та бюджетної політики сказав, що такий механізм нібито незаконний.
У той же час десять міст з Асоціації «Енергоефективні міста України» працюють по цій програмі. Наприклад, у Києві взагалі створені три програми підтримки ОСББ. Зокрема, існує програма для виконання заходів з енергозбереження в багатоквартирному будинку 70/30, де 70% – гроші міського бюджету, 30% – ОСББ. Зараз у столиці вже створили комунальне підприємство і готують свій револьверний фонд, де ОСББ можуть брати кошти під зовсім невеликі відсотки. Завдяки синергії усіх програм, я думаю, що Київ швидко стане лідером по кількості енергоефективних будинків. Для ОСББ це дуже вигідні умови для виконання всіх енергетичних заходів.
Такий револьверний фонд для підтримки ОСББ створений у Львові. У Вознесенську Миколаївської області він взагалі почав працювати ще у 2013 році. А в Запоріжжі ми наче живемо в іншій державі і по іншим законам, і наш департамент вважає, що створити такий фонд неможливо. Чому місто Новояворівськ, з бюджетом на порядок меншим ніж у нас, має гроші на капітальний ремонт будинків ОСББ та револьверний фонд, а Запоріжжі – ні?
– Громадська спілка «Запорізький ресурсний центр «Круг» є активним учасником Ради відновлення Запоріжжя. Як ви формулюєте мету спільної діяльності в рамках цього проєкту?
– Члени Ради відновлення вже закінчили роботу над спільним документом, куди вносили свої пропозиції стосовно різних напрямків. Я також працювала над цим і запропонувала перелік програм, які мають працювати у місті, щоб сприяти ОСББ та взагалі розвитку житлово-комунального господарства.
27 лютого відбудеться Запорізький форум відновлення, на якому будуть представлені ці напрацювання. Під час панельних дискусій наші пропозиції ми будемо обговорювати з учасниками форуму.
– Якою, на вашу думку, має бути формула успіху об’єднання співвласників багатоквартирного будинку?
– Співвласники будинку повинні зрозуміти, що тільки від них залежить технічний стан їхнього будинку. І для цього вони мають мати бажання цей стан змінити на краще – і не лише на словах.
Перший крок, який вони мають робити, це об’єднатися і зареєструвати ОСББ. Лише за такої умови можна отримати підтримку державних програм. Після створення ОСББ треба провести загальні збори, провести обстеження технічного стану будинку.
Потім все ж таки доведеться збільшити розмір внеску. Тому що за ті 5-6 гривень за квадратний метр площі необхідних робіт не виконаєш. І саме тут мають працювати програми. В першу чергу, мають з’явитись нові місцеві програми, з допомогою яких люди зможуть в рамках своїх внесків (до 10 гривень за квадратних метр площі житла) виконати всі роботи. Іншого шляху немає.
На превеликий жаль, у нас дуже багато співвласників думають, що головою ОСББ може бути будь-хто. Насправді це не так. Не кожна людина може стати лікарем. Те саме стосується і голови ОСББ. Окрім бажання взяти управління будинком на себе, людина має пройти бодай мінімальне навчання, вивчити законодавчі документи. Варто розуміти, що не кожен голова ОСББ може бути управителем, менеджером, розуміти технічні, економічні, юридичні аспекти.
На законодавчому рівні для управляючих компаній обов’язковою вимогою є сертифікація. Вони мають пройти відповідне навчання, регулярно підтверджувати свій рівень для професійного управління житловими будинками. На жаль, таких вимог для голови ОСББ немає.
Я підкреслюю, що і після створення ОСББ будинок не зможе стати енергоефективним, якщо не буде підтримки співвласників. Дуже часто буває, що люди проголосували за створення об’єднання, а потім знову вирішили, що їм всі все винні.
Голови без підтримки мешканців нічого не можуть зробити. Законодавчий орган ОСББ, Верховна рада будинку – це загальні збори. Тільки від співвласників залежить все, що буде у них в будинку відбуватися. Виконавчий орган, Кабінет міністріФорум Фонду енергоефективності «Енергоефективність та відновлення житлового сектору: можливості, практика та перспективи».в – це правління. А голова лише виконує рішення загальних зборів і правління.
– Яке значення має в процесі відродження нашої країни має питання розвитку ОСББ?
– ОСББ – це школа демократії. Якщо люди створили об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, навчилися приймати рішення, виконувати їх і дотримуватись тих норм і правил… В ОСББ люди мають навчитися брати на себе відповідальність. Треба забути про «всі нам винні». Перш за все, ми самі маємо відповідати щонайменше за майно, власниками якого є.
Для того, щоб люди в ОСББ платили внески, їм потрібно працювати, вони мають отримувати дохід. Тому економічний розвиток підприємств і підтримка ОСББ має відбуватися паралельно. Звісно, розвиток ОСББ та участь у різноманітних програмах капітальних ремонтів – це розвиток будівельної галузі, який вплине на зростання споріднених напрямків економіки.
Крім того, у пропозиціях в рамках роботи Ради відновлення Запоріжжя я зазначала, що успішного розвитку житлового господарства, в тому числі – ОСББ, не буде без відповідної інформаційно-просвітницької роботи.
Провина влади в тому, що у 1991 році, коли почалися процеси масової безкоштовної приватизації житла, люди не читали статтю 10 закону про приватизацію. Там вказано, що ми, крім квартир, також є співвласниками майна загального користування, до якого належать фасади, покрівля, всі інженерні комунікації. Тобто співвласник, приватизувавши квартиру, бере на себе відповідальність за утримання та ремонт не лише своєї квартири, а всього будинку. Але ніхто з влади жодного разу, коли оформляли людям цю власність, про це навіть і не казав. Бо, якби казали, ті, можливо б, подумали, чи ставати власниками взагалі. Не дарма, наприклад, у Німеччині лише 40% житла є приватизованим, все інше – орендоване.