Наприкінці листопада минулого року президент України Володимир Зеленський під час робочої поїздки до Запорізької області провів нараду щодо будівництва фортифікаційних споруд. Разом з міністром оборони Рустемом Умєровим та командувачем Сухопутних військ ЗСУ Олександром Сирським глава держави обговорив необхідність посилення фортифікаційних споруд.

«На всіх основних напрямках фронту, де потрібно посилитися, прискоритися з будівництвом споруд», – так український президент підсумував результати обговорення у традиційному відеозверненні.

Невдовзі після зустрічі Кабінет міністрів виділив Запорізькій ОВА додаткові 31,7 мільйонів гривень для будівництва фортифікаційних споруд.

Багаторівневу систему захисних рубежів у Запорізькій області почали будувати ще на початку повномасштабного вторгнення. Тодішній голова обласної військової адміністрації Олександр Старух розповідав, що військові інженери викопали траншеї, звели капоніри (фортифікаційні споруди, що забезпечує ведення вогню в двох протилежних напрямках) та обладнали взводно-опорні пункти на обох берегах Дніпра, в межах нашої та Дніпропетровської областей.

У травні 2022-го Запорізька ОВА відзвітувала, що будівництво першої і другої лінії фортифікаційних споруд для оборони міста із урахуванням усіх вимог до подібних інженерних оборонних ліній завершено.

Російські окупанти, на жаль, також інтенсивно займалися інженерними і фортифікаційними роботами на окупованій території Запорізької області. За словами українських та закордонних аналітиків саме потужні багатолінійні оборонні укріплення ворога та мінні поля стали однією з головних перепон на шляху деокупації захоплених територій під час літнього контрнаступу.

Опорні пункти, «зуби дракона» та укріплені траншеї: на Запоріжжі активізували будівництво фортифікаційних споруд
Активізація будівництва фортифікаційних споруд в Україні відбувається на різних ділянках фронту

У виконання завдання глави держави наприкінці 2023-го та на початку 2024-го Управління капітального будівництва Запорізької обласної військової адміністрації оголосило декілька тендерів на зведення фортифікаційних споруд та постачання необхідного для оборонних укріплень будівельне обладнання. Підкреслимо, що ця інформація є публічною і розміщена у відкритому доступі в електронній системі державних закупівель «Prozorro».

Потужні взводно-опорні пункти

4 січня Запорізька ОВА оголосила тендер на будівництво взводно-опорного пункту. Очікувана  вартість  закупівлі складає 117,03 мільйона гривень.

За умовами тендерної документації переможець конкурсу має побудувати чималий перелік фортифікаційних споруд на території Запорізької та Дніпропетровської областей, а саме:

  • 64 одиниць вогневих споруд ВС-1-3 із протикумулятивними екранами. Ці споруди призначені для ведення кругового вогню зі стрілецької зброї, зазвичай складаються з основного приміщення та обладнані трьома амбразурами і тамбуром;
  • 23 командно-спостережних пунктів. Це споруди призначені для ведення розвідки противника та місцевості, управління підпорядкованими силами і засобами розвідки, обслуговування стрільби артилерії та для спостереження за діями підрозділів і підтримання взаємодії з ними;
  • 73 уніфікованих фортифікаційних споруд – інженерних об’єктів, призначених для підвищення ефективності застосування зброї та військової техніки;
  • 90 одиниць перекриття ділянки траншеї, які використовують для укриття особового складу.

Аукціон, на якому визначать переможця, запланований на 15 січня. Взяти участь у конкурсі можуть як вітчизняні, так і іноземні компанії всіх форм власності. Усі будівельні роботи підрядник має завершити до 20 березня 2024 року.

Опорні пункти, «зуби дракона» та укріплені траншеї: на Запоріжжі активізували будівництво фортифікаційних споруд
Будівництво взводних опорних пунктів в північних регіонах України

У листопаді Запорізька ОВА провела ще один тендер на будівництво дев’яти взводно-опорних пунктів. Перелік робіт на один ВОП включає зведення трьох вогневих споруд ВС-1-3 із протикумулятивними екранами, одного командно-спостережного пункту, трьох уніфікованих фортифікаційних споруд та двох одиниць перекриття ділянки траншеї. Переможцем конкурсу з пропозицією у 39,9 мільйонів гривень стала компанія «Балівський завод залізобетонних конструкцій», підприємство з Дніпропетровської області. Термін виконання робіт – до 31 січня 2024 року.

Протитанкові піраміди та колючий дріт

За результатами іншого тендеру Запорізька обласна військова адміністрація має на меті до 20 березня закупити 45 тисяч загороджувальних пірамідок (ПЗ-1). Очікувана вартість – 88,5 мільйонів гривень. Аукціон відбудеться 15 січня. Бетонна протитанкова конструкція, більш відома сьогодні як «зуби дракона», має відповідати конкретним технічним вимогам (висота – 810 мм, довжина грані – 1040 мм).

Опорні пункти, «зуби дракона» та укріплені траншеї: на Запоріжжі активізували будівництво фортифікаційних споруд
Аналогічні «зуби дракона» використовують для укріплення смуг оборони державного кордону України на Чернігівщині

На лінії фронту також планують використати ще один вид малопомітного загородження стримуючого типу, а саме бар’єрний рубіж «Єгоза». Іншими словами – 45 тисяч метрів колючого дроту у вигляді спіралі. Очікувана вартість закупівлі – 61,7 мільйонів гривень. Аукціон відбудеться 15 січня.

Опорні пункти, «зуби дракона» та укріплені траншеї: на Запоріжжі активізували будівництво фортифікаційних споруд
Так бар’єрний рубіж «Єгоза» використовують у Північній операційній зоні Об’єднаних Сил ЗСУ

Також Запорізька ОВА оголосила одразу декілька тендерів на придбання армуючої сітки. Технічні характеристики: діаметр дроту – 6 мм, розмір ячейки сітки – 100х100 мм, розмір 1,6 м х 4 м. Одна з запланованих закупівель (на придбання 48,2 тисяч квадратних метрів сітки) – з очікуваною вартістю у 10,8 мільйона гривень.

Інший тендер на придбання 21,4 тисяч квадратних метрів аналогічної сітки провели у листопаді. Переможцем стало приватне підприємство «Фундамент-М» з пропозицію у 4,3 мільйона гривень. Виконавець мав поставити товар до кінця 2023 року.

Ще одна закупівля Запорізької ОВА – це придбання 135 тисяч метрів металевого тросу діаметром 20 мм. Очікувана вартість закупівлі – 19,02 мільйона гривень. Аукціон відбудеться 15 січня.

Опорні пункти, «зуби дракона» та укріплені траншеї: на Запоріжжі активізували будівництво фортифікаційних споруд
Під час посилення фортифікацій на півночі України армуючу сітку використовують для укріплення окопів

«Саме зараз ми продовжуємо роботу у напрямку оборони – створення взводно-опорних пунктів по майже по всій лінії Запорізькій області і не лише», – розповів під час брифінгу начальник Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко. Голова регіону не розкривав подробиць, але зазначив, що будуються дієві та більш захищені оборонні споруди, які «дійсно потрібні нашим військовим».

Додамо, що з кінця минулого року в українському публічному просторі активно повідомляють про активізацію будівництва фортифікаційних споруд на різних ділянках фронту. Приміром, днями командувач Об’єднаних сил Збройних сил України генерал-лейтенант Сергій Наєв відвідав будівництво ротного опорного пункту проміжної смуги оборони біля державного кордону на Чернігівщині. Командувач розповів, що ці позиції роблять за типовою схемою і вони не відрізняють від тих, які облаштовуються в інших північних регіонах від Волині до Харківщини. Кожна траншея зміцнюється геотекстилем, обладнуються бетонні захисні споруди, бліндажі, а також вогневі позиції. Перед опорним пунктом утворюється система інженерних загороджень, як невибухових, так і вибухових.

Як ми раніше вже писали, Запорізька обласна державна адміністрація оголосила найбільший за весь час тендер на закупівлю дронів. Його загальна вартість складає 42 мільйони гривень. Запорізька міська рада в свою чергу затвердила програму  «Повітряна армія Запоріжжя», якою передбачається допомога військовим шляхом придбання безпілотників. На придбання техніки планують виділити орієнтовно 50 млн грн з міського бюджету на 2024 рік.

Усі фото – ілюстративні, Командування Об’єднаних Сил ЗСУ

Завантажити ще...