Створене на окупованій частині Запорізької області «державне» підприємство «Государственный зерновой оператор» (ГЗО) –  фактично монополіст із незаконного експорту запорізького урожаю в РФ, на інші окуповані території та за кордон. Для цього використовують всі складові «бізнесу по-російськи»: фіктивні документи, фірми-прокладки та покупці з офшорів. «Відбудова. Запоріжжя» розібралася, як ГЗО було створене та що дало (а що відібрало) у місцевих аграріїв.

Як у Запорізькій області Балицький створював ГЗО – «Государственный зерновой оператор»

15 травня 2022 року самопроголошений, але підтриманий РФ керівник окупованої частини Запорізької області Євген Балицький видав розпорядження про створення так званого «Державного унітарного підприємства «Державний зерновий оператор» (Государственное унитарное предприятие «Государственный зерновой оператор» – ГЗО). 

В цей час виграна битва за Київ, звільнена північ країни та попри трагічну ситуацію в Маріуполі в суспільстві переважають оптимістичні настрої – щодо можливого швидкого завершення війни та звільнення інших територій. Навіть з точки зору російської пропаганди захоплені території Запорізької та Херсонської областей ще називаються українськими. Але попри цю невизначеність, бойові дії та певну паузу в роботі аграріїв Балицький поспішає із заснуванням «державної компанії», яка за офіційними формулюваннями опікуватиметься сільським господарством. Чому? 

Сільське господарство Запорізької області разом із великими промисловими підприємствами першим потрапило під рейдерський каток окупаційної адміністрації.

З матеріалів розслідування державної зради  Балицького відом, що 28 квітня 2022-го окупанти та колаборанти увірвалися до зернового складу компанії «Нібулон» у Кам’янці-Дніпровській та повідомили про намір вивезти більше 20 тисяч тонн пшениці, більше 19 тисяч тонн ячменю, майже 5 тисяч тонн кукурудзи.

В травні також у Кам’янці-Дніпровській окупанти та колаборанти почали вивозити продукцію із зернового складу ТОВ «Благовіщенський-Зернопродукт», а крім того заволоділи й майном підприємства. Кількість вивезеного звідти збіжжя невідома, але слідство оцінює завдану тільки цьому підприємству шкоду у більш ніж 728 млн грн.

7 травня 2022 року колаборанти видали «розпорядження про конфіскацію» у ТОВ «Азов Скан Транс» у Бердянську пшениці різного класу (24 тисячі тонн загалом) та ячменю.

Наприкінці червня 2022 року ще 7 тисяч тонн пшениці різних власників були конфісковані колаборантами у зерновому терміналі Бердянського морського торговельного порту.

І це лише деякі випадки з серії рейдерських захоплень продукції, техніки та цілих підприємств.

Саме на тлі цих подій і був створений ГЗО, який одразу очолили навіть не колаборанти, а громадяни РФ – бізнесмен Ніколай Бусєл з Санкт-Петербургу та менеджер Алєксєй Джуркін родом з Ярославля, який встиг попрацювати в тому ж Петербурзі та позмагатися на «виборах» в окупованому Криму. Невдовзі стане зрозумілою і кінцева мета: ГЗО «об’єднав зусилля» щодо обкрадання запорізьких фермерів та вивезення врожаю. Так, за власними зізнаннями, окупаційне підприємство у 2022 році «реалізувало» 300 тисяч тонн сільськогосподарської продукції. За це організатори ГЗО зокрема опинилися під санкціями від України, Великої Британії та США.

Які відібрані агропідприємства Запорізької області окупанти внесли до ГЗО

Однією з улюблених тем російської пропаганди є розповідь, як та чи інша галузь на тимчасово окупованих територіях «відроджується» після попереднього «занепаду». Насправді ж майже завжди йдеться про «перезапуск» тих самих підприємств, які й до повномасштабного вторгнення успішно працювали в Україні. ГЗО не став виключенням з цього правила – компанію, яка опікується незаконним вивозом українського зерна, створили на базі мережі відібраних елеваторів, терміналів та зерносховищ.

«Філії» ГЗО в на окупованих територіях Запорізької області:

  • «філія» №1 – Якимівка, вул. Курортна, 1 – за цією адресою знаходився якимівський елеватор великої української аграрної компанії «ОптімусАгро Трейд».
  • «філія» №2 – Токмак, вул. Щави, 84 – до вторгення тут працювало ЗАТ «Токмак-агро»
  • «філія» №3 – Василівка, вул. 8-го березня, 75 – місце «прописки» українського ТОВ «Василівка-Агро»
  • «філія» №4 – Пологи, Ломоносова, 36 – це «Пологівський маслоекстракційний комбінат», до повномасштабного вторгнення – один з найуспішніших виробників олій
  • «філія» №5 – Бердянськ, вул. Горького, 4 – «Бердянський завод підйомно-транспортного обладнання», серед іншого – єдиний у країні виробник якірних ланцюгів
  • «філія» №6 – Кам’янка-Дніпровська, вул. Промислова, 1 – філія корпорації «Нібулон»
  • «філія» №7 – Токмак, вул. Щави, 88 – елеватори «Tesslagroup»
  • «філія» №8 – Верхній Токмак, вул. Привокзальна, 8а – верхньотокмацький підрозділ згаданого вже «ОптімусАгро трейд»

Це лише ті привласнені об’єкти, про які «ГЗО» повідомляє на своєму офіційному сайті. Але в підозрі, оголошеній Бусєлу, перелік злочинів ще більший, а географія ще ширша: окупанти відбирали майно таких відомих компаній, як «Аскет шиппінг» та «Полетехніка», а захоплення об’єктів також відбулося в Розівці, Ботієво, Троянах, Пришибі тощо.

Низькі ціни та вкрадені 300 тисяч тонн зерна: як на окупованих територіях Запорізької області працює російський «зерновой оператор»
Викрадені українські вантажівки в пропагандистських роликах ГЗО. Зображення: скрін з окупаційного відео

Дрібна, але також красномовна деталь до розповіді про захоплення майна і про «інвестиції» окупантів у сільське господарство – у рекламних роликах, замовлених самим ГЗО взимку та влітку 2023 року, можна побачити вантажівки з українськими номерами як запорізької, так і вінницької реєстрації. Через півтора року після вторгнення вкрадену техніку навіть не перереєстрували, не кажучи вже про заміну та оновлення.

Скільки грошей втрачають аграрії на окупованій частині Запорізької області через роботу ГЗО

Інший поширений підхід окупантів – спокушати «амбітними планами» (які не вдається реалізувати) та звітувати про «видатні успіхи» (які не витримують ніякого порівняння з реальними досягненнями регіону в передвоєнному 2021 році). ГЗО йде і за цими сценаріями.

Так, наприклад, в червні 2023 року заступник гендиректора ГЗО Алєксєй Джуркін прогнозував збір у Запорізькій області 2-2,5 млн т зернових. По факту ж зернових та зернобобових зібрали 1,8 млн т. Для порівняння: у 2021 році запорізькі аграрії мали врожай у 3,3 млн т зернових.

Такі ж «мильні бульбашки» роздувають й у питаннях закупки продукції у фермерів. «Дорого купуємо зерно та допомагаємо заробляти фермерам», казав Никита Бусел у інтерв’ю російським пропагандистам. Що ж насправді? 

Закупівельні ціни ГЗО на кінець березня – початок квітня:

  • пшениця 2 класу – 13860 рублів за тонну з ПДВ (5844 грн)
  • пшениця 3 класу – 12980 рублів за тонну з ПДВ (5473 грн)
  • пшениця 4 класу – 10010 рублів за тонну з ПДВ (4221 грн)
  • кукурудза – 7975–8800 рублів за тонну з ПДВ (залежно від класу) (3363–3711 грн)
Низькі ціни та вкрадені 300 тисяч тонн зерна: як на окупованих територіях Запорізької області працює російський «зерновой оператор»
Ціни на зерно, які пропонує аграріям ГЗО. Зображення: з окупаційних ресурсів

Закупівельні ціни українського «Нібулону» в Запорізькій області на той же період (в інших регіонах ціни ще вищі):

  • пшениця 2 класу – 6600 грн за тонну
  • пшениця 3 класу – 5900 грн за тонну
  • пшениця 4 класу – 5575 грн за тонну
  • кукурудза – 5600 грн за тонну

Отже, з ГЗО запорізькі фермери на тимчасово окупованих територіях скоріше «недозаробляють», ніж заробляють – і це якщо навіть не зважати на решту труднощів, включно з ризиком «націоналізації» техніки та самого урожаю.


Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю видання “Відбудова. Запоріжжя” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Завантажити ще...