Непрозорість та завищені ціни: в ЗОВА відповіли на критику щодо будівництва підземних шкіл
Станом на вересень 2024 року в Запорізькій області триває будівництво підземних шкіл, сім з них – в активній стадії. Очільник Запорізької ОВА Іван Федоров відповів на критику щодо непрозорості та завищеної вартості їх будівництва, передає «Відбудова. Запоріжжя».
Вартість він обґрунтовує складністю будівництва. За його словами, підземні школи будують із залізобетонних конструкцій, що не мають аналогів в Україні. Усі школи, що проєктуються, мають товщину нижньої плити 600 мм, верхньої – 400. Натомість в Запорізькій області – це 600 і 800 мм, що додає до проєкту від 13 до 15 млн грн, зі слів посадовця.
«В Запорізькій області є особливості будівництва протирадіаційних укриттів, в яких будуть розміщуватись “підземні школи”. Особливості в тому, що є велика кількість територій, де просідають ґрунти. Тож треба більше зробити ущільнення ґрунту і товщину стін»,
При цьому він стверджує, що вартість будівництва підземної школи у Запорізькій області нижча за середній показник по Україні – 80 тис. грн за квадратний метр проти 93-100 тис. грн в інших регіонах.
Про те, що школи у регіоні дорожчі за більшість своїх аналогів майже по всій країні, писали журналісти Запорізького центру розслідувань. До того ж, за їх даними, підряди на будівництво часто отримують одні й ті ж компанії з «мелітопольським корінням».
У ЗЦР наголосили на непрозорості їх будівництва, адже журналістам тривалий час не надавали кошториси за цими об’єктами. В ЗОВА кажуть, що станом на 18 вересня вже надали відповідь на запит й усю інформацію.
«Чому довго надавалися документація? Для того, щоб прискорити будівництво, ми взяли “типовий проєкт” від ЮНІСЕФ та МОН й адаптувати під конкретну територію. По ньому оголосили тендер, але в ході будівництва побачили, що нам буде потрібно коригувати її. І одразу, як тільки в нас була чітка проєктна документація, ми змогли її надати»,
Загалом вартість зведення таких підземних шкіл у Запорізькій області корелюється від 20 до 111 мільйонів гривень.