Ізоляція, контроль та обробка населення: як Росія змінює інфопростір на ТОТ Запорізької області
Представник ГУР МО України Вадим Скібіцький розповів про інформаційні загрози для України, серед яких поширення пропаганди на тимчасово окупованих територіях, зокрема Запорізької області.
Про це йшлося під час дискусії на «Kyiv StratCom Forum 2024», організованому Центром стратегічних комунікацій.
За його словами, є три основні зовнішні загрози:
- російський інформаційний вплив на населення країни та органи державної влади, зокрема, військові структури;
- проведення кампаній з дезінформації, створення й розповсюдження фейків;
- інформаційне панування на тимчасово захоплених територіях.
Третє – це та загроза, яка, начебто, знаходиться на третьому місці, але вона дуже актуальна. Вона стосується повного інформаційного панування на тимчасово окупованих територіях нашої держави, – підкреслює Вадим Скібіцький.
Починаючи з 2014 року, РФ застосувала і продовжує дуже активно застосовувати такий підхід:
- ізоляція інформаційного простору;
- контроль інформаційного простору;
- інформаційно-психологічна обробка населення.
Представник ГУР навів приклади інформаційних кампаній РФ на окупованих територіях Луганської, Донецької, Херсонської і Запорізької областей.
Перше – вони повністю контролюють цей інфопростір, використовуючи ретранслятори та інше. Це покладено на «ростєх»: там усе програмне забезпечення, повний контроль усіх інформаційних потоків, які там є, – розповів він.
Натомість друге – це розширення мереж для того, щоб поширити свою пропаганду. Наразі на окупованих територіях вони встановили понад 2000 вишок мобільних мереж РФ.
Третє – ми говоримо вже про населення. Тут включається робота особливо стосовно молоді – підручники, книги, російські програми освіти тощо, – додає заступник начальника ГУР.
За цей час вони вдосконалили, модернізували та відновили 2300 культурних об’єктів: театри, кінотеатри та різні студії для нав’язування своїх наративів і позбавлення українців історичної минулого.
Раніше ми писали, що на Запоріжжі окупанти значно посилили контроль над інформаційним простором: шукають тих, хто незадоволений суспільно-політичною ситуацією в регіоні.