Допомога для ВПО – це не тільки про продуктові набори чи грошові виплати. Зазвичай, це лише найменше з того, що потребують вимушені переселенці. Для багатьох чи не найголовніша потреба – це можливість відчувати, що вони не залишились наодинці зі своїми проблемами та переживаннями. У Запоріжжі із цим допомагають численні громадські організації та волонтерські центри. У цьому матеріалі «Відбудова. Запоріжжя» розкаже про один з таких осередків – центр підтримки переселенців «ЯМаріуполь».

У запорізькому центрі «ЯМаріуполь», здається, завжди гамірно. Не виняток навіть вечір понеділка. Поки діти зайняті творчим майстер-класом, у сусідній кімнаті їхні батьки зайняті активно обговорюють плани на вечір, складають списки покупок, діляться враженнями від заходів, які нещодавно відвідали. Приміщення центру – буквально куточок Маріуполя, де всі один одному ніби старі друзі.

Гуманітарка та гроші – не головне: як маріупольцям допомагають адаптуватися до життя у Запоріжжі
Запорізький центр «ЯМаріуполь», проспект Соборний 150А. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Центри «ЯМаріуполь» працюють у 17 містах. Вони з’явились завдяки меру Маріуполя Вадиму Бойченку та колишньому голові Донецької ОВА Павлу Кириленку. Запорізький центр підтримки переселенців відкрився на початку травня 2022 року одним з перших. Тоді до міста приїжджала велика кількість маріупольців. Нашою головною задачею було організувати різнобічну допомогу: гуманітарну, психологічну, юридичну. Ми розуміли, що це дуже потрібно людям,  – згадує керівниця центру «ЯМаріуполь Запоріжжя» Юлія Дресвяннікова.

Гуманітарка та гроші – не головне: як маріупольцям допомагають адаптуватися до життя у Запоріжжі
Юлія Дресвяннікова разом з дітьми-відвідувачами центру. Фото: «ЯМаріуполь Запоріжжя»

Пані Юлія також вимушена переселенка. До початку повномасштабної війни працювала завідувачкою одного з маріупольських дитячих садочків. Навесні 2022 року виїхала до Запоріжжя.

Я була у Маріуполі, коли росія нещадно бомбила його. Я усім серцем переживала той біль, який відчула там. Коли приїхала до Запоріжжя, то не могла просто сидіти і чекати чогось, мені треба було працювати. Спершу я прийшла працювати до центру вихователькою, а вже потім стала його керівницею, – ділиться Юлія Дресвяннікова.

Більшість працівників центру також з Маріуполя. Це неабияк допомагає у роботі.

Ми добре відчуваємо, що саме потрібно нашим землякам. З часом ми зрозуміли, що окрім гуманітарної допомоги людям потрібна любов та увага. Тоді почали регулярно проводити різноманітна заходи, – каже Юлія Дресвяннікова.

Гуманітарка та гроші – не головне: як маріупольцям допомагають адаптуватися до життя у Запоріжжі
Творчий майстер-клас для дітей. Фото: «ЯМаріуполь Запоріжжя»

Творчі майстер-класи для дітей та дорослих, фітнес, заняття з англійської та української мов, тренінги з психологом – з понеділка по суботу у центрі “ЯМаріуполь Запоріжжя” завжди є чим зайнятися. 

Я разом з двома дітьми ходжу до центру щодня. Молодша дитина проходить тут підготовку до школи, поки я роблю уроки зі старшою. Як мамі мені це дуже зручно. І діти, і дорослі тут завжди можуть знайти з ким поспілкуватися. Коли восени 2022 року були масовані обстріли Запоріжжя, ми не спали по ночах, а вдень приходили сюди і ставало набагато легше. Бо розуміли, що разом зможемо пережити це, – ділиться вимушена переселенка Олена Лягуша. 

Гуманітарка та гроші – не головне: як маріупольцям допомагають адаптуватися до життя у Запоріжжі
Вимушена переселенка з Маріуполя. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Олена ходить до центру із самого його відкриття. Каже: це допомагає триматися у важкі часи.

Я змогла адаптуватися у новому місті. У мене та моїх дітей з’явились нові знайомі, друзі. У нас тут як друга родина. Ми знаємо, що якщо є якісь проблеми, то тут нам допоможуть або порадять куди краще звернутися, – зізнається пані Олена.

Цю думку розділяє і пані Надія. Вона також відвідує «ЯМаріуполь» щодня, бо знаходить тут підтримку. 

Мені подобається ходити на фітнес та займатися із психологами, вони тут дуже круті. З дітьми ми любимо по суботах дивитись тут фільми та мультики. Якби центр працював у неділю, то ми б і в неділю ходили. Бо у Запоріжжі у нас нікого нема, а у центрі ми знайшли друзів та спілкування. Без цього ми б просто не впорались, – розповідає вимушена переселенка з Маріуполя Надія Губанова.

Гуманітарка та гроші – не головне: як маріупольцям допомагають адаптуватися до життя у Запоріжжі
Вимушена переселенка з Маріуполя Надія Губанова. Фото: «Відбудова. Запоріжжя»

Майже від самого початку роботи центру допомоги «ЯМаріуполь Запоріжжя» з’явився «Золотий вік» – клуб для людей віком старше 60 років. У центрі жартують: це найвідповідальніші відвідувачі.

За півгодини до призначеного часу зустрічі вони вже на місці. Вони ходять на тренінги, арт-терапію, малювання, чаювання. Коли вони приходили до нас на початку, то багато плакали. Бо буквально все їхнє життя залишилось в окупації і в силу віку їм складно адаптуватися на новому місці. А зараз – це максимально позитивні люди, – каже фахівчиня зі зв’язків з громадськістю центру допомоги «ЯМаріуполь Запоріжжя» Вікторія Лагутіна.

Гуманітарка та гроші – не головне: як маріупольцям допомагають адаптуватися до життя у Запоріжжі
Учасниці клубу «Золотий вік» освоюють петриківський розпис. Фото: «ЯМаріуполь Запоріжжя»

Організовувати цікаве та активне дозвілля і для дорослих, і для дітей допомагає запорізький бізнес: хтось запрошує відвідати свій заклад безкоштовно, хтось робить знижку. 

Важко сказати де ми ще не були за ці півтора року: басейни, ковзанка, дитячі розважальні центри, майстер-класи з випікання піци, осетинських пирогів, печива. Ми робили суші, розмальовували пряники, ходили до лимонарію, – згадує Вікторія. 

У запорізькому центрі зареєстровано близько 4 тисяч маріупольців. У дні видачі гуманітарної допомоги тут можуть прийняти до тисячі людей. В інші – до сотні. Зараз відвідувачів стало дещо менше, аніж у 2022 році, бо багато хто знайшов роботу. 

У нас був проєкт, завдяки якому жінки змогли освоїти нову для себе професію: майстер манікюру, бровист, грумер, масажист, бухгалтер. Також у нас є рекрутер, який допомагає складати резюме, шукає вакансії, допомагає підготуватись до співбесіди, – каже Вікторія Лагутіна. 

По буднях та у суботу з 8 ранку до 18 вечора можна звернутися до центру за допомогою до помічника ветерана, юриста та адміністратора ЦНАПу. 

У сусідньому приміщенні розташували побутовий центр. Там працюють кравчиня, машиністка прання, перукарка, терапевтка та стоматологиня. 

Пільговим категоріям надають послуги безкоштовно, іншим – за символічну плату. Підстригтися, наприклад, можна за 100 гривень. Часто такими послугами користуються військовослужбовці. 

Працівники та відвідувачі центру допомоги переселенцям «ЯМаріуполь» мають одну спільну мету та мрію – повернутися до рідного міста і відсвяткувати там перемогу.

Є проєкт з відновлення міста Mariupol Reborn. Завдяки цій ініціативи кожен з членів команди центрів «ЯМаріуполь» в Україні знає, що він буде робити у місті після деокупації, у кожного є свої задачі. Тому для нас головне – це звільнити Маріуполь від окупантів і відновити його. Ми допомагаємо нашим Збройним силам, бо тільки завдяки ним ми зможемо повернутися до рідного міста, – каже керівниця центру «ЯМаріуполь Запоріжжя» Юлія Дресвяннікова.

Завантажити ще...