26 січня 2024 року Кабмін ухвалив чергову постанову, що передбачає зміни до порядку й умов надання щомісячної грошової допомоги переселенцям. Механізм виплат має стимулювати ВПО працездатного віку до працевлаштування, щоб допомогти інтегруватись у нові громади.

Про зміни у соцпрограмі розповіла під час брифінгу заступниця директора департаменту соціального захисту населення Запорізької ОВА Катерина Кривошей, передає “Відбудова.Запоріжжя”. 

Одразу підкреслимо, що у лютому цього року соціальні виплати отримають всі переселенці. Натомість нові умови почнуть діяти вже з 1 березня 2024 року.

Так, з наступного місяця виплати автоматично продовжуються ще на 6 місяців для ВПО, що належать до найбільш вразливих категорій, зокрема:

  • непрацюючі пенсіонери, у яких розмір пенсії не перевищує 9 444 грн;
  • люди з інвалідністю першої та другої групи;
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  • прийомні батьки та батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу.  

Іншим переселенцям допомога може бути продовжена ще на 6 місяців вже на підставі заяви. Вони повинні будуть звернутись до управління соціального захисту населення за місцем проживання, де перевірять їх право на отримання виплат.

“Насамперед мова йде про те, що переселенці повинні вже інтегруватися у громаді, в якій проживають. Вони повинні будуть стати на облік в центр зайнятості як безробітні або такі, що шукають роботу, отримати ваучер на навчання, грант на створення власної справи чи зареєструватись як ФОП”, – пояснила Катерина Кривошей.

Крім цього, право на виплати матимуть родини, де є діти до 14 років, які навчаються онлайн або на змішаній формі, через що батьки не мають можливості працювати. Водночас один із батьків має стати на облік в центр зайнятості.

Ще однією підставою на отримання виплат є наявність в сім’ї людини з інвалідністю, за якою здійснюватиметься догляд. 

“Переселенці, які перебували деякий час за кордоном, а потім повернулися до попереднього місця проживання, теж будуть мати право на отримання допомоги як малозабезпечені сімʼї. Їм також треба буде звернутися в центр зайнятості або знайти роботу самостійно”, – зазначила посадовиця.

Загалом буде враховуватись середньомісячний сукупний дохід сім’ї (він має не перевищувати 9 444 грн на одну особу) та те, в якій зоні проживає людина. Отримувати допомогу будуть ВПО, що проживають у зоні бойових або можливих бойових дій, а також на деокупованих територіях.

Водночас, якщо після перепризначення допомоги працездатний член родини, який не займається доглядом за дітьми чи особами з інвалідністю, не сприятиме своїй зайнятості, – виплату допомоги буде припинено.

Кожного місяця всі переселенці, які отримують виплати, проходять верифікацію через міністерство фінансів, тобто перевіряється їхній дохід, майно тощо.

“Якщо людина намагалась щось приховати, то верифікація це покаже, і допомога буде призупинена. Проводитиметься співбесіда з ВПО, зʼясування всіх обставин, а після вирішать – продовжувати чи зупинити допомогу вже назавжди”, – підкреслила  Катерина Кривошей.

Розмір допомоги залишився без змін, тобто для осіб з інвалідністю та дітей він складає 3 тисячі гривень, для всіх інших осіб – 2 тисячі гривень. Виплати здійснюються 15-го та 28-го числа кожного місяця.

На сьогодні у Запорізькій області зареєстровано понад 230 тисяч ВПО. Усього 130 тисяч людей отримують фінансові виплати від держави, з них автоматично допомогу продовжать лише 41 тисячі ВПО, а інші – мають звернутись до служби соцзахисту та написати заяву. 

Завантажити ще...