«Дуже нам важко й кожен день страшно»: мешканці прифронтового Оріхова про обстріли й підготовку до зими
Жителі Оріхова Запорізької області, що за 10 км від лінії фронту, вже втретє готуються зимувати під обстрілами. Станом на жовтень 2024 року у місті залишається менше тисячі людей. Місцеві збирають останній врожай, готують закрутки на зиму й дрова. Як оріхівці підтримують свої господарства й готуються до зимових холодів – у репортажі «Відбудови. Запоріжжя».
Тільки корисні та достовірні новини! Підписуйтесь на telegram-канал «Відбудова. Запоріжжя»
Центр Оріхова вщент зруйновано: вулиці міста нині зовсім пусті. У місті немає централізованого водопостачання, електрики й газу.
Російські війська повністю зруйнували оріхівські багатоповерхівки, у них геть нікого не залишилось. Залишились тільки мешканці приватного сектору, які під час обстрілів ховаються у підвали, якщо вони є.
Оріхівці кажуть, що за останній місяць, з вересня по жовтень, обстріли міста посилились. Особливо сильно росіяни обстрілюють КАБами місто вночі й під ранок.
Вночі особливо і під ранок обстрілюють. Вдень, чи то від того, що кожен своїм зайнятий – якось ми трошки відволікаємося та не так звертаємо увагу, а вночі прислухаємося дуже, не спимо. У нас є підвал. Як вже чуємо, що зовсім поряд – біжимо туди,
День буває тихенький взагалі, що і не чуть. А вночі починаються вибухи – пів на першу чи о четвертій ранку. Коли темно, то не знаєш, звідки летить і де буде падати. А по дню воно видно,
Таісія з чоловіком залишається в рідному місті з початку повномасштабної війни. Лише один раз їздили до дітей у на Кіровоградщину на тиждень.
Не знаю, ми якось більш домашні. Навіть в цій ситуації. І діти хороші, і тихо там, в Кіровоградській області… Але все рівно день-два і хочеться додому,
Жінка каже, що не хочуть кидати господартво. Родина тримає котів та собак та двох кролів. Також годують деяких кинутих господарями тварин по вулиці.
Попри ворожі обстріли, місцеві збирають останній врожай з городу.
Підготовка до зими для оріхівців – це не тільки дрова для пічного опалення, але й забиті вікна в будинку. Таїсія каже, що в будинку темно, але їм байдуже, бо більшу частину часу проводять в літній кухні.
В літній кухні ми мешкаєм в основному цілий день. Або по двору щось робимо, або тут. Відремонтували трошки, підбілили, перестановочку зробили. Тут у нас кімната й кухня. Котел опалюємо дровами, навіть воду можемо підігріти. Воду нам привозять рятувальники чи самі зі свердловини набираємо,
Гірша ситуація у сусідів. Минулого року в їхній город впав російський КАБ. Воронку й досі не закопали. Натомість на її узбіччі росте перець, а поруч невеличкий город з кавунами, томатами та гарбузами.
Дуже нам важко й головне, що кожен день страшно. Ну а живемо – кріпимось. Городик саджаємо, яка б я не була вже квола, але якось ведемо господарство. Від обстрілів ховатися зараз нема де. У нас у подвалі немає дверей. Вирвало двері, коли КАБ прилетів,
Під час гучного «прильоту» жінку та чоловіка врятував гараж, який повністю зруйнований вибухом – його прибрали.
А якби не гараж, то все… Весь удар припав на гараж. Оце сусідів розбило, нас розбило, але нас найдужче. Нічого не залишилось. Нас тоді засипало, прийшли люди й нас викопували, відкидали нам стежку, щоб ми могли вийти з дідом. Це страшне було,
Пані Надія веде господарство і піклується про хворого 88-річного чоловіка. Він прикутий до ліжка, тому подружжя не має можливості виїхати.
Місцеві мають ще дрова з минулого року, проте й цьогоріч чекають грошову допомогу на них від держави.
Нам дали вугілля, нам дали палети. Ну це вже був березень місяць, тому багато залишилося на цей рік. Ну і самотужки дрова заготовляємо. Є бензопила, є руки, то пиляємо, де можна. Також записалися на грошову допомогу від держави – 21 тисячу повинні перерахувати на дрова. Поки що не було. Чекаємо,
Наразі в прифронтовому Оріхові залишається жити близько 800 людей. Всіх дітей евакуювали ще на другий рік повномасштабної війни.
Раніше «Відбудова. Запоріжжя» розповідала, як збираються зимувати мешканці Степногірська та чи буде для них допомога з опаленням.