Доступне протезування: як у Запоріжжі отримати засоби реабілітації
Уряд спростив процедуру отримання протезів, крісел колісних та інших засобів для пересування і реабілітації. Як і раніше звернутись по безоплатний протез можуть усі громадяни, проте для військових цей шлях став легшим.
Кореспонденти «Відбудови.Запоріжжя» детально ознайомились з новою редакцією постанови та пояснюють, як змінилася процедура.
Як змінилася процедура отримання протезу чи інших засобів реабілітації у 2024 році
Раніше подавати заяву на протезування чи допоміжні засоби реабілітації можна було онлайн через електронний кабінет, управління соцзахисту, ЦНАП або безпосередньо через соціального працівника медзакладу. Тепер це можна зробити й у територіальному відділенні Фонду соціального захисту людей з інвалідністю. У Запорізькій області такий розташований на проспекті Соборному, 75.
Вирішити чи потрібен людині протез, чи інші засоби може комісія одразу в медзакладі, де перебуває людина. До цього такий висновок могли надати лише МСЕК, ЛКК чи ВЛК.
Також зараз посилено контроль якості встановлених протезів. Відтепер кожен вибір фотографуватимуть чи зніматимуть на відео перед передачею Фонду соціального захисту людей з інвалідністю.
Також більше не потрібні довідки з місця роботи, навчання чи служби.
Протези, які встановити за кордоном будуть обслуговувати в Україні. Проте, необхідно зареєструвати виріб та себе в ЦБІ (системі обліку, де фіксують забезпечення осіб з інвалідністю соціальними та реабілітаційними послугами, засобами реабілітації ьощо).
Якщо людина з інвалідністю придбала засіб реабілітації самостійно – держава відшкодує всю вартість; покриватиме держбюджет і ремонт протезів в межах гарантійного терміну або ремонт пошкоджених внаслідок бойових дій.
Також стало простіше отримати й крісла колісні з електроприводом. Для цього необхідні ті ж самі документи, як і для інших засобів реабілітації, але вже не потрібне рішення МСЕК.
Вартість дитячих протезів тепер еквівалентна дорослим. Деталі для комплектування коштують фактично однаково, проте дозволять підприємствам закупляти якісні матеріали.
Загалом такі нововведення мають пришвидшити відшкодування вартості таких засобів і забезпечити протезами тих, хто нині їх потребує. Крім того, впровадили і єдину форму документа, який підтверджуватиме потребу у протезі.
Мова йде про висновок, що людину треба забезпечити протезом чи іншими допоміжними засобами. У цьому документі, зокрема, визначатимуть детальні характеристики цих засобів для реабілітації. Завдяки цьому кожен зможе отримати саме той протез, крісло колісне чи інший необхідний засіб, який йому треба, – розповіла Леонтіна Коренєва, заступниця начальника відділу по роботі з пільговими категоріями населення Запорізької міськради
Також скоротили і кількість документів, які потрібні для отримання безоплатного засобу реабілітації.
Які документи потрібні, щоб отримати протез або інші засоби реабілітації у 2024 році
Цивільним, аби подати заявку необхідно:
- мати довідку лікарсько-консультативної комісії;
- паспорт та ідентифікаційний код;
У військових документів більше:
- рішення військово-лікарської комісії;
- довідка про обставини травми від командира військової частини;
- паспорт та ідентифікаційний код;
- посвідчення учасника бойових дій (обов’язково для іноземців, які воюють за Україну)
Подати заявку просто: треба звернутись до будь-якого з семи відділів прийому громадян соцзахисту у Запоріжжі або на пряму до територіального центру Фонду чи самостійно через електронний кабінет. Отримані документи фахівці одразу завантажать до особової справи у Централізований банк даних з проблем інвалідності (ЦБІ). Далі впродовж трьох днів Фонд формує електронне направлення на отримання засобів реабілітації.
Паралельно з цим інформують і заявника, котрий самостійно має звернутись до обраного ним протезного підприємства, яке сформує попереднє замовлення в ЦБІ. Залишається лише чекали, коли Міністерство соціальної політики виділить кошти, а Фонд укладе договір на виготовлення необхідного протезу чи засобу реабілітації. Виконання замовлення залежить від складності вибору, проте з дня підписання угоди і впродовж наступних 45 днів підприємство зобов’язано виготовити і передати вибір Фонду, а ті своєю чергою особі з інвалідністю.
Обрати підприємство, яке виготовляє допоміжні засоби реабілітації можна ось за цим списком. Змінити виконавця виробу можна протягом 14 днів з дня звернення.
Які протези та засоби реабілітації можна отримати безплатно за державною програмою
- протезно-ортопедичні вироби, у тому числі ортопедичне взуття. Це можуть бути системи ортезів на хребет, верхніх чи нижніх кінцівок. Протези молочних залоз (кульпальник/ліф). Слухові апарати, очні чи зубні протези. Милиці, крісла-ліжка, обтуратори для закриття дефектів грудної клітини чи черепа;
- для самообслуговування та догляду: рукавиці для захисту кистей, наколінники, подушки протипролежневі та силіконові вкладиші для кукс;
- серед допоміжних засобів для особистої рухомості можна замовити східці, крісло-стілецьчи сидіння для ванної, туалетні опори для рук чи спини та різні варіації милиць та ходунків;
- різні модифікації крісел колісних, пересувні та стаціонарні підйомники, а також триколісні велосипеди;
- столи, шведські стінки, меблі для сидіння, ліжка з механічним чи електричним приводом, матраци протипролежневі, бруси та поручні;
- диктофони, годинники, мобільний телефон, планшет, аудіоплеєр та навіть вібросигналізатор “нічна няня” для спілкування та орієнтування.