Дострокове голосування, псевдо спостерігачі та порушення прав людей: огляд фейкових «виборів» на Запоріжжі
На окупованих територіях Запорізької області вже вдруге за останні півроку Росія проводить так звані «вибори», що насправді не мають нічого спільного з демократичним волевиявленням. «Відбудова. Запоріжжя» розбиралася в тому, хто понесе відповідальність за організацію цього процесу на окупованих територія , навіщо РФ вдалася до так званого «дострокового» голосування за 3 тижні до призначеної дати «виборів» і кого загарбники називають «міжнародними спостерігачами».
Нелегітимні «вибори» та їх головні особливості у Запорізькій області
Майже 60 країн-членів ООН виступили із засудженням спроб РФ організувати незаконне «голосування» на тимчасово окупованих територіях України, які Росія захопила за допомогою військової агресії в порушення міжнародного права та суверенітету України.
Вибори на окупованих територіях іншої держави суперечать декларації прав людини та Міжнародному пакту про громадянські та політичні права.
З точки зору міжнародного законодавства, такі «вибору» порушують акт Наради з безпеки і співробітництва в Європі 1975 року, відомий як Гельсінський заключний акт або Гельсінські угоди. Згідно цього міжнародного договору закріплено принципи взаємовідносин між державами-учасниками, в тому числі принцип непорушності кордонів; територіальної цілісності держав; невтручання у внутрішні справи іноземних держав. Одночасно, право на вільні вибори гарантує Європейська конвенція з прав людини. Відповідно, якщо одна держава захопила територію іншої, оголосила її своєю та проводить там примусові вибори – то це геть не відповідає міжнародному законодавству, – пояснює правозахисник, адвокат Денис Штабовенко.
Люди в окупації позбавлені можливості вільного волевиявлення та захисті своїх прав та свобод, зокрема, свободи слова, свободи зборів на окупованих територіях та відсутності незалежних спостерігачів.
Уповноважений Верховної ради з прав людини неодноразово звертав увагу на незаконність та протиправність в принципі цього процесу. Абсолютно всі права на окупованих територіях порушуються, мені важко виокремити щось одне, можна просто цитувати Загальну декларацію прав людини, – прокоментував представник Уповноваженого у Запорізькій області Михайло Волков.
Вибори в умовах воєнного стану самі по собі незаконні, бо в таких умовах неможливо дотримуватися всіх базових прав і свобод людини. Власне, до 2022 року така заборона була прямо прописана у законодавстві РФ, але її скасували.
Також відсутні надійні дані щодо реальної кількості виборців на окупованих територіях. У лютому 2024 року ЦВК РФ повідомила про реєстрацію в 4 окупованих регіонах (Запорізькій, Херсонській, Донецькій та Луганській області) 4,5 млн осіб, хоча ще в грудні загалом МВС РФ фіксувала лише 3,2 млн жителів у цих же регіонах.
Якщо переводити дані окупантів із відсотків на чисельність, то виходить, що на окупованих територіях проголосувало 3,5-4 млн. осіб (бюлетенів замовили трохи більше 4-х млн.), якщо врахувати, що це лише ті, кому можна голосувати (повнолітні). Такої кількості на окупованих територіях України на даний момент немає. У 2023, з окупованих територій виїжджало 20-30 тисяч жителів щомісяця, тобто, кількість людей лише зменшувалась, – пояснює керівник Східної правозахисної групи Павло Ліснянський.
У Запорізькій області під час цих електоральних заходів, які російська пропаганда намагається видати за вибори, не афішують навіть приблизну цифру виборців, апелюючи лише явкою у 85%. В той час як при проведенні псевдореферендуму колаборанти в обличчі «голови виборчої комісії» у Запорізькій області Галині Катющенко повідомляли про нібито 496 тисяч виборців.
З точки зору українського законодавства, громадяни України на українських територіях можуть голосувати лише в межах Конституції та законів України саме за обрання президента, депутатів Верховної Ради та місцевих депутатів, але ж ніяк за президента іншої країни, – наголошує юрист Денис Штабовенко.
Під час президентських так званих «виборів» на окупованих територіях були декілька головних особливостей. По-перше, в телеграм-каналах та медіа окупаційної влади не було представлено жодних інших кандидатів на «виборах» окрім діючого президента РФ Володимира Путіна, ніби трьох інших кандидатів просто не існує.
По-друге, у Запорізькій області голосування розпочалося з 25 лютого під тим приводом, що нібито намагались надати можливість проголосувати мешканцям населених пунктів, як з паспортом Російської Федерації, так і з українським громадянством (!) поруч з лінією бойового зіткнення, а також російським військовослужбовцям.
Так зване «дострокове» голосування окупанти проводили в сільській місцевості з 25-го лютого по 14 березня. Наприклад, до складу Бердянської громади, окрім міста, входять і сільські населені пункти – Азовське, Нововасилівка, Роза та Шовкове. Тож, в селах так зване «голосування» тривало довше, ніж в містах. Багатоденне «голосування» впродовж майже місяця – очевидний намір місцевих колаборантів долучити якомога більше місцевих мешканців до «виборчого» процесу. Не зважаючи на заздалегідь визначений результат на тимчасово окупованих територіях, така активність пояснюється намаганням топ-колаборантів регіону продемонструвати московському керівництву свою «профпридатність, – розказує про наміри окупаційної влади очільниця Бердянської МВА Вікторія Галіціна.
Під час цього так званого дострокового голосування «члени дільничних виборчих комісій» приходили додому до мешканців області зі скринькою для голосування та бюлетенями. Їх супроводжували представники силових структур зі зброєю в руках. І фактично люди змушені голосувати під дулами автоматів, а колаборанти, у вигляді так званого голови загальноросійського громадського руху «Мы вместе с Россией», очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова заявля про 45% явки під час дострокового голосування в цих сільських територіях.
Кожен раз організація і проведення так званих виборів на тимчасово окупованій території проводиться під примусом. В обов’язковому порядку змушують голосувати людей, які працюють в комунальному господарстві, представників освіти та інших сфер, які фінансуються окупантами. «Голосування» на дому також прояв примусу. Представники так званих виборчих комісій по домівках містян завжди ходять у супроводі озброєних військових. Найбільш затяті посібники окупантів «наполегливо», ледь не виламуючи в деяких випадках двері, намагаються змусити місцевих долучитись до «голосування». У випадках прямої відмови від «голосування» натякають на «особливе відношення» до тих, хто відмовлятиметься брати участь у «виборах», – коментує Вікторія Галіціна.
І наостанок, вперше військовослужбовці країни-агресора голосували на захоплених територіях на так званих виборчих дільницях «у регіонах дислокації з’єднань та військових частин». Їх голоси фактично приплюсували до електорального фарсу «виборців» по Запорізькій області.
Хто понесе відповідальність за організацію псевдо виборів на ТОТ
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець на своїй сторінці у Facebook повідомив про те, що відповідальність відповідно до Кримінального кодексу України понесуть лише ті особи, які беруть безпосередню участь в організації та проведенні незаконних виборів. Їх, за словами Лубінця, можуть судити за статтею про колабораційну діяльність.
До керівного складу окупаційної «виборчої комісії» по Запорізькій області входять:
Голова «виборчкому Запорізької області» – Галина Катющенко 1971 року, освіта вища, голова виборчої комісії Запорізької області;
Заступниця голови «виборчкому» – Ромащенко Ольга Валеріївна.
Секретарка «комісії» – Олена Сивенкова, 1962 року народження, освіта вища, секретарка виборчої комісії Запорізької області.
Згідно даних російського Єдиного державного реєстру юридичних осію Галина Катющенко є керівницею «Избирательной комиссии Запорожской области» з липня 2022 року. В минулому вона працювала на місцевому телеканалі, потім представляла штаб «Партії Регіонів». А вже після Майдану, Катющенко почала працювати в штабі нині забороненої партії «Опозиційний блок», яка продовжила проросійські наративи «регіоналів». До слова, жінка працювала в окрузі, а потім у штабі під час виборів в Верховну Раду нардепа, а нині вже зрадника і призначеного Кремлем «губернатора» окупованої частини Запорізької області Євгена Балицького.
Мешканка Мелітополя Ольга Ромащенко працювала у державних структурах, була депутаткою Мелітопольської міської ради від проросійської політичної партії «Опозиційна платформа – за життя». Раніше також брала у виборчих процесах як членкиня територіальної (окружної) комісії. Після окупації вона виступала за проведення фейкового референдуму на території Запорізької області та сама стала безпосереднім організатором незаконного заходу.
Олена Сивенкова, закінчила Саратовський політехнічний інститут, з 1983 року живе в Мелітополі. До повномасштабного вторгнення працювала бухгалтером на приватних підприємствах, виступала членкинею партії «Сильна Україна».
Секретаркою регіонального представництва партії «Єдина Росія» у Запорізькій області стала колаборантка Галина Данильченко. У 2000-2015 роках вона працювала на посаді бухгалтерки, потім директорки Мелітопольського заводу підшипників ковзання. З 2015 року — членкинею (потім секретаркою) Мелітопольської міської ради. У 2022 році після окупації міста російськими збройними силами була призначена головою адміністрації міста Мелітополь.
Відповідальність за організацію та проведення так званих «виборів» на українських територіях, безумовно, мають понести представники всієї владної вертикалі РФ – починаючи з Путіна, закінчуючи рядовими членами «дільниць». Всі учасники процесу є злочинцями. Зокрема, в Бердянську відповідальність за проведення «виборів» було покладено на гауляйтера Сауленко. Керувала місцевою «виборчою» комісією Інна Щетиніна – місцева зрадниця, яка до початку війни очолювала один з міських комітетів мікрорайону, а після окупації пішла на співпрацю з ворогом та отримала посаду голови «Бердянської виборчої комісії, – розказує про вертикаль виборів на місцях Вікторія Галіціна.
Міський голова Енергодару Дмитро Орлов погоджується з цим і зазначає, що відповідальність мають понести всі, хто був так чи інакше дотичний до організацій
Роль міжнародних спостерігачів за виборами президента Росії на окупованій частині Запорізької області
Країни з розвиненою демократією відмовилися визнавати та надсилати своїх спостерігачів на так звані вибори президента РФ, що вже ставить під сумнів демократичність цих «виборів». Запрошення для спостереження за виборами президента РФ отримали представники країн СНД, Венесуели, Камбоджі, Намібії, Камеруну, М’янми, Таїланду, Сербії, Зімбабве, Бангладеш, а також люди, що фактично є іноземними громадянами ЄС, проте не мають жодного відношення до міжнародних організацій.
90% цих експертів активно брали участь як «спостерігачі» на псевдовиборах у вересні 2023 року. Ці люди не мають відношення до міжнародних організацій, а в своїх країнах проповідують проросійську ідеологію. Їх використовують для легітимації псевдовиборів на міжнародному пробному рівні, – прокоментував очільник Східної правозахисної групи Павло Ліснянський.
В телеграм-каналах окупаційної влади «Запорожский Вестник», «Бердянск Актуально», «Энергодар Сегодня», «Владимир Рогов», «Евгений Балицкий» и «Избирательная комиссия Запорожской области» в трьохдневний період голосування з 15 по 17 березня більше 58% всіх повідомлень були присвячені проведенню так званих «виборів». Для легітимізації цього процесу вдавалися до коментарів та заяв так званих «міжнародних спостерігачів».
В наш регион для наблюдения за избирательным процессом приехали представители Италии, Германии, Сербии, Франции и Уругвая. Эксперты отметили заинтересованность жителей в участии в первых для Запорожской области выборах Президента России, а также высокую организацию и демократичность избирательного процесса, – зазначається в повідомленні телеграм-каналу «Запорожский Вестник».
Серед них був так званих «международный наблюдатель, независимый журналист из Германии» Томас Репер. Насправді він не є незалежним журналістом. Томас Репер – блогер, що за інформацією «Детектор Медіа» взагалі живе в Санкт-Петербурзі з 1998 року, працював в страхових російських компаніях, а тепер веде блог Anti-Spiegel, де систематично поширює фейки та наративи кремлівської пропаганди. Наприклад, він стверджував, що «фото постраждалих в Маріупольському пологовому – постановка», «українські захисники є нацистами» та наводив ти самі аргументи, що й російська пропаганда.
Ще один міжнародний спостерігач – Президент національної комісії соціальних організацій Уругваю Хуліо Фаравелі. В інших відкритих джерелах він згадується, як «координатор Національної комісії з підтримки уряду та народу Болівії», представник «лівих політичних сил». В 2023 році Фаравелі зустрічався в російському домі з делегацією громадської палати РФ та виказав «підтримку позиції Росії з геополітичної повістки». Під час проведення так званих «виборів» цей псевдо експерт не помітив жодних порушень, однак зазначив, що ЗСУ нібито обстрілюють Запорізьку область у день виборів «за наказом НАТО». Цю заяву підхопила російська пропаганда і випустила з десяток новин та сюжетів по російському тб.
Також в окупаційних телеграм-каналах Запорізької області згадується в якості міжнародного спостерігача з Італії Піно Адоніс. Жодних регалій пропаганда до нього не використовує, окрім того, що це представник Італії. Насправді ж мова йде про Піно Адоне Оддоне або ж Джусеппе Адоне, члена правлячої італійської партії Fratelli d’Italia з міста Ламеция-Терме. Згідно з інформації з його соцмереж, він є підприємцем, що володіє рекламним агентством і спеціалізується на виготовленні зовнішньої реклами. В цьому році він вперше потрапив в перелік запрошених виступити спостерігачами на президентських виборах РФ на окупованих територіях.
В перелік спостерігачів також потрапив представник Сербії Горан Шимпрага. Він є телепродюсером та керівником белградського медіацентру «Русский экспресс». В 2023 році посольство України в Сербії вже пригрозило притягненням до відповідальності та накладенням санкцій Шимпразі та його колегам, які вже приміряли на себе роль спостерігачів на окупованих територіях Запорізької та Донецької областей у 2023 році.
Юрист Денис Штабовенко наголошує на тому, що дані особи перебувають та діють на території України незаконно, без проходження прикордонного контролю та дозволу на перебування.
Зовнішньополітичне відомство України вже попередило про притягнення всіх порушників українського законодавства до правової відповідальності.
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю видання “Відбудова. Запоріжжя” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.