Державна митна служба: яка її діяльність, структура та завдання
В умовах повномасштабної війни, яка суттєво вплинула на логістику в Україні, через український кордон на заході та півдні країни постійно відбувається експорт та імпорт товарів. Усі ці процеси контролює Державна митна служба України.
В Інституті аналітики та адвокації пояснили, що робить Держмитслужба, яку має структуру та чому її діяльність є важливою для економічного розвитку України, зокрема Запорізького регіону.
Чим займається Державна митна служба?
Держмитслужба – центральний орган виконавчої влади, який відповідає за переміщення будь-яких товарів (комерційні партії товарів, транспортні засоби, особисті речі) через митний кордон.
Вона спрямовує, координує та контролює діяльність митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій щодо виконання законодавства України з питань митної справи.
Її діяльність спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів.
Задачі та функції Державної митної служби
Глобальні завдання Митниці – захист економічних інтересів країни і забезпечення заходів державної та громадської безпеки. Пріоритетом для неї є наповнення Державного бюджету податками і зборами, справляння яких покладено на митні органи.
У рамках цих завдань можна виділити основні функції митниці:
- захист економічних інтересів України та контроль за додержанням законодавства про митну справу;
- забезпечення виконання зобов’язань, які випливають з міжнародних договорів України стосовно митної справи;
- вдосконалення митного контролю і оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються через митний кордон;
- створення сприятливих умов для прискорення товарообігу та пасажиропотоку через митний кордон країни;
- боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил;
- співробітництво з митними органами зарубіжних країн та із міжнародними організаціями з питань митної справи;
- ведення митної статистики.
Структура Державної митної служби
Голова Державної митної служби України має заступників, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабміном.
Митниці можуть розташовуватися на державному кордоні України, у спеціальних митних зонах та на їх територіях. Митні пости створюють за необхідності у населених пунктах, на залізничних станціях, в аеропортах, портах та в зонах діяльності регіональних митниць.
Для підтримки роботи митної системи можуть створюватися спеціалізовані організації, наприклад митні лабораторії, кінологічні служби тощо.
Отже, Державна митна служба, яка контролює та регулює рух товарів через митний кордон, відіграє ключову роль у формуванні сприятливих умов для економічного зростання та розвитку країни.
Вона не лише забезпечує фінансову стабільність та національну безпеку, а й створює сприятливі умови для зростання міжнародної торгівлі, захисту внутрішнього ринку та стимулювання інноваційного розвитку.