З осені 2022 року у Запоріжжі реалізується урядовий проєкт «Армія відновлення». У його межах безробітні громадяни можуть залучатися до суспільно корисних робіт. Наприклад, облаштовувати блокпости, заготовляти дрова для опалювального сезону, розбирати завали та відновлювати будинки, розвантажувати та фасувати гуманітарну допомогу, плести маскувальні сітки на передову тощо.

Як повідомили «Відбудові. Запоріжжя» у Запорізькому обласному центрі зайнятості, протягом 2023 року було укладено 29 договорів з підприємствами, організаціями та громадами на проведення та фінансування суспільно корисних робіт. Ці роботи відбувалися на території Запорізької міської територіальної громади та 13 громад Запорізької області. 

Наприклад, Широківська сільська рада залучила з «Армії відновлення» 732 людини. Біленьківська сільська рада залучила 103 особи, а Кушугумська – 149. також учасники Армії відновлення долучалися і до роботи комунальних підприємств Запоріжжя, зокрема до «Зеленбуду», «Титану» та КП «Запоріжринок». Ще один напрям роботи Армії відновлення – співпраця з громадськими організаціями.

Куди направляють на суспільно корисні роботи: досвід організацій

Суспільно корисні роботи це тимчасова робота до якої можуть залучати безробітних у в умовах воєнного стану, техногенних катастроф чи стихійних лих. Переважно вона не потребує спеціальних навичок та спрямована на розбір завалів, підтримку війська, іншу діяльність, необхідну для функціонування економіки тощо. Проте суспільно-корисні роботи не можуть бути пов’язані з підприємництвом чи отриманням прибутків.

БФ «Покоління майбутнього» – плетіння маскувальних сіток

«Безробітна армія»: як запорізькі безробітні відбудовують, евакуйовують та допомагають обороні 
Учасники БФ «Покоління майбутнього» біля одніє з маскувальних сіток. Фото надані організацією

Директор БФ «Покоління майбутнього» Максим Кравчук розповів, що його організація долучилася до «Армії відновлення».

Під час відвідування постійних депутатських комісій я дізнався, що долучатись до переліку замовників суспільно корисних робіт можуть не тільки комунальні підприємства, але і громадські організації. Наші колеги з ВО «Під парасолькою», які плетуть маскувальні сітки, якраз терміново потребували залучення більшої кількості майстринь. Адже від бійців з передових замовлень на місяці вперед. Тож звернувся до міськвиконкому з проханням, щоб наш благодійний фонд долучили до замовників суспільно корисних робіт. Депутати одноголосно підтримали наше звернення на сесії. Ми провели консультації з центром зайнятості та почали співпрацювати.

За словами Максима Кравчука, розпочався набір людей до організації «Покоління майбутнього» для плетіння маскувальних сіток. Деяких безробітних волонтерів офіційно оформили на роботу. Як зазначає керівник, для них це буде певною фінансовою підтримкою. Люди, які присвячують свій час допомозі захисникам, обороноздатності, повинні мати кошти на життя. 

«Безробітна армія»: як запорізькі безробітні відбудовують, евакуйовують та допомагають обороні 
Учасники БФ «Покоління майбутнього» біля одніє з маскувальних сіток. Фото надані організацією

Нині у «Поколінні майбутнього» працює 16 людей, яких набрали через центр зайнятості.

– Зараз дуже багато замовлень від військових, тому ми плануємо розширювати штат. Хочемо масштабувати наш досвід на інші громадські організації, які займаються плетінням маскувальних сіток. Наприклад, до суспільно корисних робіт вже додалася ще одна організація, яка профілюється виключно на виготовленні сіток.

До суспільно корисних робіт залучаються працездатні особи. Зокрема ті, що не підлягають призову на військову службу, які за віком і станом здоров’я не мають обмежень до роботи в умовах воєнного стану. 

Проте Максим Кравчук говорить, що плести сітки приходять і пенсіонери.  

– На жаль, ми не маємо змоги офіційно брати на роботу пенсіонерів, хоча їх вклад у спільну справу є безцінним.

ГО «Руки допомоги Запоріжжя» – ліквідація наслідків ракетних обстрілів

«Безробітна армія»: як запорізькі безробітні відбудовують, евакуйовують та допомагають обороні 
Учасники ГО «Руки допомоги Запоріжжя» на ліквідації руйнувань. Фото надані організаціїю

Громадська організація «Руки допомоги Запоріжжя» допомагає з ліквідацією  наслідків ракетних обстрілів, про це розповів керівник Ярослав Ковалев.

– У нас є два основних напрямки. Перший – оперативна робота. Коли стався «прильот», за дзвінком райради ОТГ, то ДСНС і ми виїжджаємо та допомагаємо комунальникам прибирати завали. Другий напрямок – відновлюємо житло людям. Для цього  використовуємо будівельні матеріали, які надали благодійні організації, громади, або місцева влада.

За словами Ярослава Ковалева, постійна команда ГО «Руки допомоги Запоріжжя» складає близько 50 людей. До них долучається 15-20 осіб з «Армії відновлення». Кількість залучених постійно змінюється через те, що деякі йдуть воювати, приходять новенькі. Є волонтери, які після основної своєї роботи приїжджають і безкоштовно допомагають.

«Безробітна армія»: як запорізькі безробітні відбудовують, евакуйовують та допомагають обороні 
Учасники ГО «Руки допомоги Запоріжжя» на ліквідації руйнувань. Фото надані організаціїю

– Люди мають нормований графік роботи. Проте бувають екстрені виклики, коли потрібно терміново виїхати та допомогти. Наприклад, на минулому тижні ми виїжджали в Комишуваху. У 2023 році було приблизно 20 учасників, які працюють у межах суспільно корисних робіт. Сподіваюся, що у наступному році ми розширимося до 30 осіб та зможемо виконувати більше важливої роботи. 

БФ «АРТАК» – евакуація людей з прифронтових населених пунктів

«Безробітна армія»: як запорізькі безробітні відбудовують, евакуйовують та допомагають обороні 
Евакуйовані БФ «АРТАК». Фото: Фейсбук-сторінка організації

Один з керівників БФ «АРТАК» Данііл Пічікін поділився досвідом участі у програмі «Армія відновлення». Розповів, як вони залучають безробітних запорожців до суспільно корисних робіт.  

– Основна наша діяльність – це евакуація людей з прифронтових населених пунктів у більш безпечні міста України та за кордон. Участь у вивезенні цивільних беруть і учасники «Армії відновлення». Перші півроку ми евакуювали людей власним коштом. Волонтери нам безоплатно допомагали. Але потім оформилися як організація, щоб знайти спонсорів, які б надали фінанси на залучення перевізників. Програма щодо суспільно корисних робіт дозволяє підтримати наших волонтерів і людей, яким не байдуже те, що відбувається. 

Волонтер зазначив, що учасники суспільно корисних робіт виїжджають і на місця, де стався ракетний обстріл та в прифронтові зони.

– Протягом 15-20 хвилин після вибуху ми вже на місці події. Разом з міськими службами допомагаємо людям: відвозимо, розселяємо їх тощо.

За словами Данііла, найближчим часом «АРТАК» планує відкрити транзитний шелтер для людей з інвалідністю. У такий спосіб допомогти їм дістатися до безпечних місць і надати прихисток. Кожен логістичний маршрут продумується індивідуально. 

Нині до суспільно корисних робіт залучено близько п’яти осіб, а інші 12 залучаються як волонтери на добровільній основі. Проте в наступному році організація планує розширюватися, каже Даніїл. Він зазначив, що програма потребує вдосконалення. 

«Безробітна армія»: як запорізькі безробітні відбудовують, евакуйовують та допомагають обороні 
Евакуйовані БФ «АРТАК». Фото: Фейсбук-сторінка організації

– Ми неприбуткова організація. У межах суспільно корисних робіт ми можемо взяти людей тільки під певні задачі. Водночас, є задачі, які не підпадають під визначення «суспільно важливі» і залучити, скажімо, бухгалтера ми не можемо. Також є питання щодо виїзду людини за кордон. Якщо людина з Армії відновлення виїздить за кордон, щоб когось супроводити, то вона не може отримувати грошову винагороду. Також було б добре, аби у рамках програми заохочення могли працювати  і пенсіонери – вони завжди долучаються до наших ініціатив. Але загалом  програма працює добре. Нас швидко оформили у центрі зайнятості як замовника суспільно-корисних робіт, все показали та розказали. Програма дійсно дуже потрібна, щоб підтримати людей. 

Звідки фінансуються суспільно корисні роботи та як до них долучитися

У Запорізькому обласному центрі зайнятості зазначають, що учасники «Армії відновлення» отримують заробітну плату з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування.

У Запорізькій області згідно з укладеними договорами на суспільно корисні роботи видано 2016 направлень безробітним, зокрема 74 особам з числа ВПО. Долучитися до «Армії відновлення» можуть люди працездатного віку, які не мають обмежень до роботи за станом здоров’я та не підлягають призову на військову службу.

Проте до «Армії відновлення» безробітні потрапляють не автоматично. Спочатку безробітний має звернутися до центру зайнятості, де йому протягом місяця спробують знайти роботу за фахом. Якщо зробити цього не вдасться, людині пропонують роботу, яка не потребує кваліфікації чи професійної підготовки або ж посаду, яку можна освоїти на робочому місці. І тільки ці варіанти не допоможуть з працевлаштуванням, безробітному запропонують долучитися до суспільно корисних робіт.

Кожному учаснику «Армії відновлення» гарантована мінімальна заробітна плата 6700 гривень. Проте місцева влада, коштом обласного бюджету, може збільшувати цю винагороду.

Водночас підприємства, установи та організації, які хочуть залучити безробітних з «Армії відновлення» повинні укласти угоду із центром зайнятості. Таким чином вони стануть замовниками суспільно-корисних робіт. У договорі зокрема буде зазначено перелік робіт, які має виконувати залучений співробітник та право центру зайнятості перевіряти чи дійсно люди працює у рамках угоди.


Статтю підготовано в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадянського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії», який виконує громадська організація “Екосенс” у співпраці з ГО “Дивосвіт” та ГО “Національна платформа стійкості та згуртованості” завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії.

Завантажити ще...