Щороку у третю суботу серпня відзначається Міжнародний день безпритульних тварин, метою якого є привернення уваги до однієї з гострих проблем суспільства. Для Запоріжжя вона є однією із давніх, тому ситуація залишається складною. За словами волонтерів, під час війни кількість бездомних собак та котів зросла в рази, а от охочих брати їх до себе – небагато. Ми бачимо, що на вулицях міста велика кількість й тих чотирилапих, які взагалі не мають даху над головою.

Як місцеві зооволонтери допомагають тваринам у Запоріжжі та що робить місцева влада для вирішення цієї проблеми дізнавались журналісти «Відбудови. Запоріжжя».

Загальна кількість безпритульних тварин у місті наразі невідома, адже підрахунок вже давно не ведеться. Останні дані датовані ще 2016 роком, згідно з якими зареєстровано майже три тисячі бездомних тварин.

Як регулює чисельність безпритульних тварин місцева влада?

Безпритульні тварини на вулицях Запоріжжя: що змінила війна та як вирішують проблему

Наразі чинною є «Програма поводження з тваринами у м. Запоріжжя на період 2022-2024 роки», згідно з якою регулювати їх чисельність має КП «Побутовик». У 2023 році з бюджету на це виділили понад 5 млн грн. З них майже 4 млн грн йде на «забезпечення функціонування підприємства», що включає зарплати та комунальні послуги, а решта – на проведення ветеринарних послуг. Зокрема, серед них надаються: вакцинація проти сказу, стерилізація, кліпсування, чипування та післяопераційна перетримка.

Відповідно в обов’язки «Побутовика» входить і вилов безпритульних тварин, який формується на основі заявок від місцевих жителів. За словами директора підприємства Ігоря Коваленка, запоріжці можуть звернутися до них за номером 067-807-03-73, який зазначений на сайті міськради, чи Facebook-сторінці підприємства.

«Виїзди намагаємось робити кожен день, згідно з планом. Зазвичай планується все по районах. В той же день їх відвозять у клініку, спочатку обстежують, а потім – стерилізують та чипують. Вранці наступного дня ми приїжджаємо за ними і якщо все добре, то відвозимо туди, де відловили, та їдемо в наступні райони. Відловлюємо гуманним способом – петлі і дротики зі снодійним», – розповів він.

КП проводить тендери для клінік, які можуть забезпечити ветеринарні послуги, проте коштують вони чимало. Як вказується у звіті, вартість послуг для однієї собаки становить 1663,20 грн, для кота – 673,97 грн.

Труднощі у роботі зооволонтерів

Відловом та стерилізацією займається і місцева зоозахисниця Катерина Сідорко, разом ще з двома волонтерками. За її словами, ситуація з безпритульними тваринами у місті завжди була складною:

«Собак і котів було дуже багато завжди. Ми намагаємося виправити ситуацію, тому виловлюємо тварин і стерилізуємо. Для цього є і машина, і додаткове обладнання. Якщо не потрапили під безкоштовну програму, то збираємо кошти на стерилізацію за допомогою постів у соціальних мережах. Гроші на усі ветпослуги збирати стає все важче і важче, особливо під час війни».

Вартість стерилізації для кішки може обійтись у 600-900 грн, для кота – 500-700 грн, а для собаки – від 700 до 1500 гривень. Все залежить від розміру тварини, віку та самої клініки. Завдяки різним фондам, зокрема UAnimals, стерилізацію проводять безкоштовно, проте в них надто маленька пропускна здатність.

Зоозахисниця зауважує, що незважаючи на конфлікти, волонтери все ж намагаються співпрацювати між собою, допомагаючи один одному. Наразі вони гуртуються навколо притулку «Шанс», де утримуються найважчі кадри (алабаї, агресивні піти (пітбультер’єр), стаффи (стаффордширський тер’єр) або вівчарки).

Як війна вплинула на притулки для тварин?

Безпритульні тварини на вулицях Запоріжжя: що змінила війна та як вирішують проблему

Волонтери із запорізького притулку «Дай лапу, друже» розповіли, що наразі у них налічується понад 500 собак і котів. Після 24 лютого дуже багато людей змінили своє місце проживання, тому їм довелося прилаштовувати покинутих тварин. Досить часто з населених пунктів регіону тварин привозять саме військові, зокрема ті, що раніше і самі волонтерили у притулку. Місцеві жителі також активно продовжують звертатись із проханнями забрати чотирилапих, проте місць для них вже не вистачає.

«Наразі притулок функціонує лише за благодійні внески. Також є гуманітарний фонд, що допомагає кормами і медикаментами. Багато тих, хто нам постійно допомагав, виїхали. Зокрема і волонтери, адже нас було 28, а зараз лише 7», – зазначила волонтерка Олександра.

За її словами, усі чотирилапі обов’язково проходять курс лікування у ветеринарній клініці перед тим, як потрапити до притулку. Він включає обробку від паразитів, вакцинацію та обов’язкову стерилізацію чи кастрацію.

Із собаками на постійній основі проводиться робота щодо їх соціалізації. До речі, усі охочі можуть долучитись до вигулу тварин, який проводиться кожні вихідні.

Також у Запоріжжі функціонують й інші притулки, зокрема «Кошкін дім», «Надія» та притулки сімейного типу, де зазвичай утримуються декілька десятків тварин.

Варто зауважити, що муніципальний притулок знаходиться лише на стадії розробки. Місцева влада, починаючи з 2013 року, так і не змогла визначитись із рішенням щодо його будівництва. У зазначеному році для нього була виділена земельна ділянка на вул. Базовій, але потім весь процес призупинили з невідомих причин. А вже у 2017 році прийняли рішення про передачу землі під притулок на вул. Тепличній. В КП «Побутовик» наголошують, що в цьому році планують розробити проєктно-кошторисні роботи з реконструкції приміщення притулку.

Загалом навколо нього шириться багато дискусій, зокрема і серед волонтерів. З однієї сторони, він може значно полегшити їхню працю, а з іншої сторони – існують сумніви щодо намірів місцевої влади та подальшої нормальної роботи притулку, якщо зоозахисники ніяк не зможуть її контролювати.

Завантажити ще...